İSTANBUL SULTANGAZİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"YETENEKTEN KARİYERE YOLCULUK" VELİ SEMİNERİ YAPILDI

Bilinçli anne-baba, huzurlu aile, mutlu çocuk, güvenli toplum, güçlü Türkiye ilkesi ve "Biz büyük bir aileyiz." sloganıyla hayata geçirilen İstanbul Veli Akademileri eğitimleri kapsamında Üsküdar Haydarpaşa Anadolu Lisesi'nde "Yetenekten Kariyere Yolculuk" semineri gerçekleştirildi.


Marmara Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Oktay Aydın tarafından "Yetenekten Kariyere Yolculuk" konusunda verilen seminerin düzenlenmesinde okul-veli arasında iletişim ve iş birliğini güçlendirmek, öğrencilerin eğitim ve kariyer gelişim süreçleriyle ilgili olarak velileri bilgilendirmek hedeflendi.

Program Müzik Akademisi'nin annelere özel müzik dinletisi ile başladı. Müzik dinletisinin ardından, Dr. Oktay Aydın seminerde, eğitimin klasik tanımına değinerek bu tanımın çekirdek yapısının "davranış değiştirme" olduğundan bahsetti. Esas itibariyle bu tanımda çocuğun değiştirilmesi, gereken bir varlık olarak görüldüğünü ifade etti. Eğitim kavramına yüklediğimiz anlam, bütün sistemin davranış biçimini belirler diyerek, müfredatların, yöntemlerin, öğretmenlerin hep bu kavrama göre şekillendiğini belirtti. Çocuğu değiştirilmesi gereken bir varlık olarak algılamak, bir anlamda onu John Locke'un ifade ettiği "tabularasa" (boş levha) olarak görmek demektir diyen Aydın, insanla ilgili güncel bilgiler, bu bilginin geçersiz olduğunu; insanın dünyaya bütün alt yapılarıyla oldukça donanımlı olarak geldiğinden bahsetti.

"O halde eğitimi, "davranış değiştirme" olarak tanımlamak yerine "potansiyeli keşfetme ve açığa çıkarmak olarak tanımlamak daha yerinde olacaktır ve eğitim, potansiyeli açığa çıkarmak olarak tanımlandığında karşımıza çıkacak ilk kavramlardan biri "yetenekler" olacaktır." diyen Aydın Bilinçli Meslek Seçimi, Geleceğin Meslekleri, Yetenek Alanları konularına değinerek ailelere önerilerde bulundu.13-06-202213-06-2022

Uğurmumcu Mahallesi Atatürk Bulvarı No58 4. Kat Hükümet Konağı Sultangazi / İstanbul - 0212 606 00 76 / 0212 606 04 52

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.